Tack. Kanske blir ett försök i veckan.
Finns det nån vits med hålla på med snören för den gamla vajern? För mig att jag läste det i någon annan tråd för ett tag sen
Tack. Kanske blir ett försök i veckan.
Finns det nån vits med hålla på med snören för den gamla vajern? För mig att jag läste det i någon annan tråd för ett tag sen
SAAB 9-5 2,3T Ecopower Vector -02
Nu är handbromsvajern bytt och det var superkul... NOTjag hade tyvärr inte mycket utrymme när jag låg under bilen då jag inte fick upp bilen så högt. En lyft hade varit guld värd.
Värst var att pilla med vajern under mellandämparen, så jäkla trångt, tankbanden lossnade dock ganska snällt men det gick åt en del WD40 och ett par pauser. Jag förstår varför WIS tycker man ska plocka ner avgassystemet, jag la rätt mycket tid på pillandet där under, både med 90 graders prylen och hållarna till vajern direkt efter. Det sitter ju en kant ganska precis efter hållarna som gjorde livet lite tråkigt.
När den gamla vajern va ute så försökte jag dra i den sidan som satt fast o jävlar va den satt, jag lyckades aldrig dra loss utan den fick åka i sopparna direkt.
Senast redigerat av ErikssonR den 2016-04-21 klockan 10:26.
SAAB 9-5 2,3T Ecopower Vector -02
Då förstår du vad jag menade med att den kan behöva släppas ner lite...
någon som läser tråden i framtiden kanske har nytta av infon!
Och nu är handbromsen korrekt injusterad?
Saab 99 -83 | Saab 95 -00 SC 2.3t steg 4 | Saab 95 Aero -05 BioPower steg 3| Saab 95 Griffin -09 BioPower | Saab 95 Aero -07 SC Anniversary BioPower steg 1 (Steg 1+ inköpt!) | Saab 93 -03 | Saab 93 Aero -02 |Saab 93 -01 2.0t
Ja absolut, men hur? Hela vägen? jag hade bort avgasgummina för mellan dämpare och det hjälpte lite men att få inte händerna under var inte direkt enkelt.
Yes, den tycker jag känns ok. Dock kommer jag inte ihåg hur lätt hjulen snurrade innan, men den tar vid 3 hacket.
SAAB 9-5 2,3T Ecopower Vector -02
För ganska precis två år sen bytte jag vajern då ena sidan var helt stum och idag när jag skulle justera handbromsen inför bes så har jag exakt samma symptom igen men på andra sidan... tröttsamt eller vad?
Ska man behöva planera för vajer byte vartannat år..? Köpte ändå en ATE vajer för att jag tänkte att jag skulle slippa byta på ett tag..
Kan det vara möjligt o få vajern o leva igen, även om tillfälligt? Måste bes snart och vore trevligt om man kunde göra lite konstgjord andning så besiktning kan ske.
o ja jag drar i den satans spaken varje gång som nyckeln ska ur, backen i-handbroms-nyckel ur![]()
SAAB 9-5 2,3T Ecopower Vector -02
Du bytte alltså bara den ena vajern två år sedan. Man kunde kanske gissat att den andra inte heller hade så mycket kvar av sin livslängd. Är det bilen i signaturen så är den drygt 16 år gammal. Då är det inte det minsta konstigt att lite delar behöver bytas. Handbromsen mår bäst av att användas.
9-3 Aero 2000, 9-3 Aero SS 2005, BMW R1100RS 1993, tidigare 9000 CDi 1989, 900i 1985, 96 V4 1972
En kinesisk vajer kanske?
Vajrarna sitter ihopnitade i ett plåtbleck så på 9-5 går det inte (om man nu inte krånglar en massa) byta bara en vajer.
Senast redigerat av Moderator den 2021-09-30 klockan 19:25. Anledning: Ingen idé att citera hela texten när inlägget kommer direkt efter det som citeras
Så är det på og9-3 som är den enda jag har bytt vajer på men han skrev att han bara bytte ena sidan så det är nog någon speciell kinesisk?
9-3 Aero 2000, 9-3 Aero SS 2005, BMW R1100RS 1993, tidigare 9000 CDi 1989, 900i 1985, 96 V4 1972
Nej bytte inte bara ena sidan utan det var en komplett vajer till båda sidorna, kanske uttryckte mig lite slarvigt. Sorry. Och det var inte nån kinesisk vajer utan ATE som är org (?)
Antar att jag haft otur/måndagsex då..
Kommentaren om att delar ibland behöver bytas pga gammal bil förstår jag inte riktigt..? Tycker bara att en märkes vajer bör nog hålla mer än 2 år men jag kanske monterade den felaktigt
Jag håller med om att den borde hållit väsentligt längre än 2 år. På min og9-3 höll handbromsvajern drygt 14 år. På min ng9-3 rostade huvlåsvajern ihop efter knappt 12 år. På motorcyklar brukar det ingå i serviceprogrammet att smörja upp vajrar. Hade vi gjort så på bilarna så hade vajrarna hållit längre. Jag ska försöka komma ihåg att göra så i fortsättningen.
9-3 Aero 2000, 9-3 Aero SS 2005, BMW R1100RS 1993, tidigare 9000 CDi 1989, 900i 1985, 96 V4 1972
ATE är inte original även om man kan tro det. De gör dessutom inga wirar själva så det är nog bara nåt inköpt från samma källor som de andra.
Bästa wiren är faktiskt original. De kommer till och med infettade och klara och det är rikligt med siliconfett under damaskerna.
Hej. Handbromsen har havererat på saaben en 2008 9-5 biopower. Det har släppt något ovanför värmeskölden. Nån som vet hur det ska fästas där. Vajrarna är inte av, utan själva bygeln som vajrarna sitter i är lös.
https://saabwisonline.com/images/960...5/e551r009.jpg hjälper det här något?
är inte främre wiren av då?
Tänkte byta hela bakre bromsar och funderar på handbromsvajern när jag ändå håller på. Den är inte i bästa skicket...
Verkar dock som att man måste skruva isär och sänka avgasröret... känns inte bra - rostigt som det är.
Går det att byta vajern utan att bråka med avgasröret mer än nödvändigt? Ser lite tajt ut... Har gugglat men finns knappt ngt för 9-5 mest träffar på 9-3.
Går kanska att komma åt vajern med avgassystemet på plats om du lyckas få bort värmeskölden. Jag hade dock valt att plocka ner hela avgassystemet, 4 skruvar till turbo å dp och sen bara att rycka ner det.
Lossa helst (med försiktighet) med varm turbo och byt till nya skruvar när du väl håller på, är inte kul när dom går av i turbon
SAAB 95 2.0 VECTOR 02 - Rostar mot slutet
SAAB 95 Aero AUT 04 - Bilen som har allt inklusive rost
SAAB 96 Sedan - Drömbilen är hemma
Tech II Ägare
Jag skulle undvikit att lossa vid turbon om jag kan JUST för att skruvarna kan gå av.
Nu: SAAB 9-5 Aero '07, SAAB 9-5 Aero SC '05, SAAB 9-5 2.0t '99 (Skrotas/säljs dessvärre trots återupplivandet.. ) ..Nu med Tech2.
Då: SAAB 900 turbo '83, SAAB 9000i '92, SAAB 9000CDE 2.3t '96, SAAB 9-5 2.3t '01
Jag bytte innan sommaren på en og9-5 2005 genom att bara försiktigt sänka ned bakre delen av systemet på ett kontrollerat sätt med domkraft under systemet. Då kom jag åt att få undan värmeskölden.
Saab 9-5 Aero 02, SAAB 9-5 Aero 04, SAAB 9-5 2.3t 05, TECH II
Lossar aldrig nåt avgassystem........brukar räcka att ta en brädlapp och dra ner det lite och palla emellan så det blir lite mer utrymme. Sen lossa skölden på ena sidan bara. Då får man ju upp två fingrar iallafall.......brukar räcka för att göra det man ska där. Trångt javisst men lossa hela avgassystemet för detta låter jobbigt.